portal osiedli, dzielnic i miast
Chełmwww.MojeOsiedle.plwww.MojeOsiedle.pl
 
 
 
www.MojeOsiedle.plChełm › Poznaj swoje osiedle
 
 
Informacje
  Fakty - Listy - Opinie
 
  Komunikaty
 
  Poznaj swoje osiedle
 
  Rys historyczny
 
  Galerie
 
Spotkania
  Czat
 
  Ankiety
 
  Forum
 
  Kartki
 
  Ogłoszenia
 
Ważne!
  SM "Chełm"
 
  Parafia
 
Porady
  Na progu mieszkania
 
Niezbędnik
  Auto
 
  Bankomaty
 
  Edukacja
 
  Jedzenie na telefon
 
  Sport
 
  Uroda
 
  Urzędy
 
  Usługi
 
  Zdrowie
 
 Warto odwiedzić
 
www.gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku

NET P.C.
Gdańsk - NaszeMiasto
Radio Gdańsk
Praca w Trójmieście
 Poznaj swoje osiedle

Chełm jest jedną z większych gdańskich dzielnic. Mieszka tu ponad dwadzieścia tysięcy osób. Dzielnica powstawała jako pierwsza w realizowanym programie południowego pasma rozwoju Gdańska. Granice Chełmu wyznaczają trasy komunikacyjne. Trasa W - Z oddziela Chełm od Wzgórza Mickiewicza i leżących za nim Siedlec. Od wschodu dzielnica graniczy ze Śródmieściem i Orunią, od zachodu z Ujeściskiem. Od południa przylegają do Chełmu Łostowice.

Na wysoczyźnie
Osiedla Chełmu posadowione zostały na wysoczyźnie morenowej falistej ( wysokość 50 - 60 m. n.p.m.) Krawędź wysoczyzny charakteryzuje się bogatym ukształtowaniem. Są to przeważnie wschodnie stoki (o nachyleniu - 8 - 12 procent) dość bogato zadrzewione. Osiedla mieszkaniowe usytuowane zostały na płaskowyżu, gdzie przeważają dobre warunki budowlane. Mniej atrakcyjne miejsca to doliny inwersyjne (w których gromadzi się zimne powietrze) i tereny o ekspozycji północnej.

Użytkowanie terenu
Dominującą formą użytkowania terenu jest mieszkalnictwo i związane z nim usługi. Osiedla powstały na gruntach rolnych, które w latach: 1981, 82, 89 zostały przekazane przez ministra rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej na cele nierolnicze. Chełm tworzą cztery osiedla nazwane symbolami: A,B,G,F (brakujące, kolejne litery alfabetu tworzą oznaczenie osiedli Orunia Górna także składających się na południowe pasmo rozwoju Gdańska). W najstarszej części jednostki "A1" wyróżnia się zespół zabudowy Starego Chełmu. Jednostki "F" i "G" tworzą budynki Spółdzielni Mieszkaniowej "Chełm". Jednostkę "B" zajmuje zabudowa szeregowa wchodząca w skład Spółdzielni "Zakoniczyn" oraz najnowsze oddane w 1998 roku osiedle spółdzielni "Chełm" przy ulicy Suchanka.

Zieleń
Tereny zielone w dzielnicy rozmieszczone są nierównomiernie. Terenem o walorach przyrodniczych krajobrazowych i historycznych jest Cmentarz Żydowski oraz rozciągający się u podnóży wysoczyzny cmentarz należący do kościoła p.w. św. Ignacego na Starych Szkotach. Warta wyróżnienia jest również zieleń przyuliczna na Starym Chełmie. Natomiast wciąż brakuje terenów zielonych pomiędzy budynkami osiedli nowego Chełmu.

Ochrona dziedzictwa kulturowego
Pełną ochroną konserwatorską objęte zostały: układ urbanistyczny Starego Chełmu ze względu na dobrze zachowaną strukturę przestrzenną. Natomiast. pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku cmentarz żydowski wraz grobowcem (hebr. ohel) oraz położony na terenie Kolonii Anielinki murowano-ziemny, pochodzący z poł. XIX w. Szaniec Jezuicki zostały wpisane do Rejestru Zabytków województwa pomorskiego.

Źródło: Miasto jak Ogród nr 5, 2000

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2018  |   Redakcja  |   O nas  |   Regulamin Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO